Haberler

Orman Yangınlarında Uçak ve Helikopter Arasındaki Fark

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğünün (OGM) yangın söndürme hava filosunun su taşıma kapasitesi, bu yıl itibarıyla 148 bin tona yükseltildi. Türkiye’de 2009’dan itibaren deniz, göl ve barajlardan su alabilen amfibik uçaklar kullanılmaya başlandı.

Diğer Haberleri Okumak için Tıklayınız

Sadece havaalanlarında su alımı yapabilen (havaalanı dolum) uçaklar 1,5 ton su alabilirken, 2009 yılındaki amfibik uçaklarla bu kapasite 4,5 tona çıktı. 2020-2021’de ilk kez kullanılan amfibik uçaklarla 10 ton su kapasitesine ulaşıldı. Yangınlarla mücadelede 2,5 ton su alabilen helikopterler kullanılırken, helikopter gücünün de kapasitesi artırıldı. 2020-2021’de ilk kez 3,5 ton, 7,5 ton ve 10 ton su alabilen helikopterler hizmete alındı.

Bu yıl 3 amfibik uçak ve 39 su atar helikopter kullanılmaya başlandı. Hava araçlarının toplam su kapasitesi 2018’e kadar 80 bin ton iken, 2021 itibarıyla 148 bin tona yükseltildi. Uçaklar hız yaparak özellikle dış yangınlara helikopterlere göre daha erken intikal edebiliyor. Helikopterler ise manevra kabiliyeti yüksek olduğundan her bölgeye rahatça müdahale imkanı sağlıyor. Uçaklar yüksek kapasitede, helikopterler daha düşük kapasitede su alabiliyor.

Uçak ve Helikopter Arasındaki Fark Nedir?

Uçaklar kaynaktan su alamadığı için su atma süresi uzarken, helikopterler birçok kaynaktan su aldığı için seri şekilde su atabiliyor. Uçak ve helikopterlerin avantajları Yangınla mücadelede uçak ve helikopterin ayrı ayrı avantajları bulunuyor. Helikopterler birçok su kaynağından, uçaklar ise sadece deniz, göl ve büyük barajlardan su alabiliyor.

İHA’larla takip OGM bünyesindeki 4 İHA, yangınlarla mücadelede görüntü almak için kullanılıyor. Bu İHA’ların yanı sıra Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki İHA’lardan da destek alınıyor. Bu kapsamda, Türkiye’nin farklı noktalarında son 3 günde çıkan 71 orman yangınıyla mücadelede bakanlık bünyesindeki 5 İHA da kullanılmaya başlandı. Böylece kullanılan İHA sayısı 4’ten 9’a yükseldi.

Kaynak: CNNTÜRK

By Hemden

Kendi halinde yazar çizer. Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu